Złotnicki Rajd Historyczny
W miniony czwartek, 26 października, odbył się Złotnicki Rajd Historyczny po naszej gminie zorganizowany przez Stowarzyszenie Równe Szanse. Realizacja zaplanowanej, liczącej ok. 15 km, trasy stanęła pod znakiem zapytania ze względu na pogodę. Organizatorzy założyli wprawdzie podziwianie uroków gminy w jesiennej szacie, ale zapewne nie o takie uroki chodziło. Siąpiący deszcz, kałuże i błoto okazały się jednak niestraszne dla wielbicieli złotnickiej historii. Już przed godziną 15.30 grupa śmiałków spotkała się przy kościele parafialnym w Złotnikach Kujawskich i została powitana przez Panią Agnieszkę Kostecką. Na tutejszym cmentarzu amatorzy dwóch kółek odwiedzili symboliczny grób Prowidencji Sierpowskiej i poznali jej tragiczną historię, którą przybliżyła Pani Magdalena Pikora. Następnie, na cmentarzu w Lisewie Kościelnym, wysłuchali jej opowieści o Stasiu Hetmanie i poznali sylwetkę związanego z Armią Krajową ks. Mariana Prusaka.
To tu, w Lisewie, zapadła decyzja, by nie wracać do Złotnik, ale kontynuować rajd zgodnie z planem. Kawalkada jednośladów ruszyła więc do pobliskiego Jordanowa. Uczestnicy wysłuchali historii Kramerów, dawnych właścicieli tamtejszego majątku, po którym zostały jedynie ukryte w zaroślach tajemnicze szczątki cmentarza. Tu prelegentkę dzielnie wspomagała Pani Danuta Wieczorek, dawna mieszkanka Jordanowa.
Z Jordanowa uczestnicy udali się do Złotnik, gdzie w świetlicy wiejskiej czekał na nich gar gorącego kujawskiego żuru i pyszne ciasto drożdżowe przygotowane przez członkinie tutejszego KGW.
Ostatnim punktem wieczoru był konkurs „Z historią przez Złotniki…”, w którym uczestnicy mogli zrewidować swoją wiedzę na temat gminy. Zespoły, które najlepiej poradziły sobie z serią pytań i zadań konkursowych, otrzymały nagrody.
Rajd, mimo niepogody, był bardzo udany, o czym świadczą liczne zapytania o kolejne edycje i pozytywne opinie nie tylko samych uczestników wydarzenia, ale także rodziców dzieci, które wzięły w nim udział.
Organizatorki serdecznie dziękują za zaangażowanie w przygotowanie poczęstunku dla przemoczonych rowerzystów paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Złotnikach Kujawskich: p. Natalii Pieczątkiewicz, p. Aleksandrze Oźmińskiej, p. Elżbiecie Kwiatkowskiej, p. Agacie Ewleszyn, p. Gertrudzie Krzyżanowskiej, p. Małgorzacie Sopel, p. Henryce Mierzwie, p. Izabeli Hankiewicz i p. Wiesławie Olejnik.
Serdeczne podziękowania kierują także do Państwa Marii i Marka Rosów, za wsparcie techniczne i nieocenioną pomoc w bezpiecznej realizacji przedsięwzięcia.
Złotnicki Rajd Historyczny został zrealizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Środowiska Lokalnego Gminy Złotniki Kujawskie „Równe Szanse” dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Złotniki Kujawskie.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!