Wymagane dokumenty
|
Wymienione poniżej dokumenty niezbędne do wydania zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie związku małżeńskiego wyznaniowego narzeczeni składają osobiście do wybranego kierownika urzędu stanu cywilnego. Obywatele polscy: - dowód osobisty, - pisemne zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa podpisywane na miejscu, - zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa, jeżeli wymagają tego przepisy ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, - zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika oraz pełnomocnictwo, jeżeli małżeństwo ma być zawarte przez pełnomocnika, - jeżeli obywatel polski nie posiada aktów stanu cywilnego sporządzonych w Polsce - zagraniczny dokument stanu cywilnego potwierdzający urodzenie, a jeżeli pozostawał uprzednio w związku małżeńskim - także dokument potwierdzający zawarcie małżeństwa wraz z dokumentem potwierdzającym ustanie lub unieważnienie małżeństwa albo potwierdzającym stwierdzenie nieistnienia małżeństwa wraz z ich tłumaczeniem dokonanym przez tłumacza przysięgłego. Cudzoziemiec zawierający małżeństwo w Polsce przedkłada: - dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport oraz karta pobytu, jeżeli została wydana, - zapewnienie (cudzoziemiec nie znający języka polskiego składa zapewnienie w obecności tłumacza przysięgłego), - dokument stwierdzający, że zgodnie z właściwym prawem osoba może zawrzeć małżeństwo, z zastrzeżeniem, że jeżeli otrzymanie tego dokumentu napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd na wniosek cudzoziemca może zwolnić go od złożenia dokumentu, - odpis aktu urodzenia, jeżeli na podstawie wyżej wymienionych dokumentów nie będzie możliwe ustalenie danych niezbędnych do sporządzenia aktu małżeństwa (tj. ustalenie danych osoby i jej stanu cywilnego), a jeżeli osoba pozostawała już w związku małżeńskim - odpis aktu małżeństwa z adnotacją o jego ustaniu, unieważnieniu albo stwierdzeniu jego nieistnienia albo odpis aktu małżeństwa z dokumentem potwierdzającym jego ustanie lub unieważnienie albo dokumentem potwierdzającym stwierdzenie nieistnienia małżeństwa. Dokumenty należy złożyć wraz z ich tłumaczeniem dokonanym przez tłumacza przysięgłego.
|
Czas załatwienia sprawy
|
Termin wydania zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa: - do 7 dni, jeżeli akty stanu cywilnego narzeczonych zostały sporządzone w Urzędzie Stanu Cywilnego w Inowrocławiu, -do 14 dni, po zrealizowaniu zlecenia migracji aktu z innego USC do Bazy Usług Stanu Cywilnego.
|
Podstawa prawna
|
- Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1741 ze zm.) - ustawa z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 583 ze zm.) - ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (tekst jedn. Dz. U. z 2015r., poz. 783 ze zm.).
|
Uwagi
|
Zaświadczenie traci moc po upływie 6 miesięcy od dnia jego wydania. Duchowny przekazuje, przed upływem pięciu dni roboczych od dnia zawarcia małżeństwa, do urzędu stanu cywilnego miejsca zawarcia małżeństwa zaświadczenie stwierdzające, że oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński zostały złożone w jego obecności. Akt małżeństwa sporządzany jest przez kierownika urzędu stanu cywilnego najpóźniej w następnym dniu roboczym po otrzymaniu od duchownego powyższych zaświadczeń.
|