Posiedzenie Rady Powiatowej KPIR
26 listopada b.r. odbyło się w siedzibie Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej w Inowrocławiu Posiedzenie Rady Powiatowej KPIR. W spotkaniu uczestniczył Łukasz Pruś – członek Rady Powiatowej KPIR, delegat Gminy Złotniki Kujawskie. Głównym tematem spotkania były zasady podlegania Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Zagadnienie przedstawił Kierownik KRUS w Inowrocławiu, Zygmunt Pawlaczyk. Podsumowano również działalność Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej przedkładając zebranym sprawozdanie z działalności. Podczas dyskusji zwracano uwagę na najważniejsze kwestie.
Na uwagę zasługują kluczowe tematy poruszane przez izby rolnicze. Najważniejszym z nich była sprawa umowy MERCOSUR i wymiany handlowej między krajami Ameryki Południowej. Kraje te nie posiadają żadnych norm w kwestiach uprawy rolnej i hodowli zwierząt. W przypadku podpisania umowy bilans wymiany handlowej byłby ujemny. Stanowisko Rządu jest jednoznaczne, jednak kwestie decyzyjne będą podejmowane na poziomie Unii Europejskiej.
Na każdym etapie trzeba uświadamiać społeczeństwo w przedmiocie zagrożeń związanych z podpisaniem wspomnianej umowy, gdyż jej podpisanie byłoby niekorzystne zarówno dla rolnictwa jak i polskiej gospodarki.
Kolejna sprawa dotyczyła wniosków suszowych, które zostały w bieżącym roku składane za pomocą aplikacji. Izba wystąpiła do Ministerstwa, żeby pochyliło się nad wadliwą aplikacją i systemem oceny strat suszowych i nie pozostaje obojętna na problemy występujące w tej kwestii.
Kolejną poruszoną kwestią była choroba BTV (tzw. niebieskiego języka). To jednostka wysoce zakaźna niebezpieczna dla sektora mleczarskiego i mięsnego w odniesieniu do hodowli bydła. Wypracowano wniosek o kontroli zakupu bydła z Niemiec, Holandii, Belgii oraz miejsc niepewnych gdzie aktualnie występują największe ogniska zakaźne tej choroby. W przypadku pojawienia się ogniska choroby – stado musi zostać zutylizowane, a zgodnie z obowiązującymi przepisami hodowca nie będzie miał prawa do roszczeń z tytułu odszkodowania.
Poruszono kwestię problemu z niekontrolowanym importem nawozów azotowych z Rosji i krajów wschodnich.
Wypracowano wnioski w sprawie zakupu kwalifikowanego materiału siewnego finansowanego dotychczas z budżetu pomocy deminimis. Aktualnie wypracowano postulat, aby włączyć to jako jeden z ekoschematów, który rolnik może dołączyć do wniosków do dopłat rolniczych.
Izby apelowały również do Ministerstwa w sprawie kontrolowanego odstrzału bobrów i wilków, gdzie konsensus musi zostać wypracowany.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!