Kujawsko-Pomorskie żegna się z kopciuchami
Od 1 stycznia 2024 roku w województwie kujawsko-pomorskim zaczęła obowiązywać uchwała antysmogowa. Oznacza to zakaz używania kopciuchów, czyli pozaklasowych kotłów na paliwa stałe. Zakazane są też pozaklasowe ogrzewacze pomieszczeń, czyli np. kominki, piece na drewno. W związku z rezygnacją ze zmian w zakresie wyznaczenia innych niż dotychczas przyjęte, terminów użytkowania indywidualnych źródeł ciepła, przypominamy, że kalendarium wdrażania nowych zasad przedstawia się następująco:
od 1 września 2019 r. istnieje obowiązek posiadania świadectwa jakości używanego paliwa stałego,
od 1 września 2019 r. obowiązuje zakaz palenia węglem brunatnym oraz mułami i flotokoncentratami węglowymi (także ich pochodnymi), miałem węglowym (najgorszej jakości o frakcji do 3 mm) i mokrą biomasą (np. niesezonowanym drewnem mającym w stanie roboczym powyżej 20% wilgotności),
od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje zakaz eksploatacji tzw. pozaklasowych kotłów grzewczych (poniżej 3. klasy),
od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje zakaz użytkowania ogrzewaczy pomieszczeń na paliwa stałe (np. kominków) niemieszczących się w standardach emisji i efektywności energetycznej,
od 1 stycznia 2028 r. nastąpi zakaz eksploatacji kotłów grzewczych poniżej 5. klasy.
Nasza gmina podpisała porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Toruniu o współpracy przy realizacji rządowego Programu Czyste Powietrze. Jest to program dotacyjny, którego celem jest wsparcie finansowe mieszkańców w ociepleniu ich domów jednorodzinnych i wymianie nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe. Dzięki tym inwestycjom zmniejsza się zużycie energii oraz koszty ogrzewania. Zyskujesz też wyższy komfort życia i wygodę.
Zachęcamy do korzystania z dostępnych form dofinansowania i wymiany źródeł ciepła, co wpłynie korzystnie na stan powietrza.
Najważniejsze daty określone w Uchwale antysmogowej dla województwa kujawsko-pomorskiego
Dodatkowo wprowadzono ograniczenia dla 8 obszarów: Bydgoszczy, Ciechocinka, Grudziądza, Inowrocławia, Nakła nad Notecią, Torunia, Włocławka oraz uzdrowiska Wieniec-Zdrój położonego w gminie Brześć Kujawski. Od 1 stycznia 2030 r. mieszkańcy nie będą już mogli użytkować kotłów, pieców i kominków na paliwo stałe, jeżeli istnieje możliwość przyłączenia budynku/lokalu do sieci ciepłowniczej lub gazowej, a sieć ta zlokalizowana jest na terenie bezpośrednio przylegającym do działki, na której znajduje się instalacja.
Aktualizacje programu są regularnie publikowane na stronie WFOŚiGW oraz gminnej stronie internetowej w zakładce "Czyste powietrze".


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!