II Złotnicki Rajd Historyczny
W ostatni czwartek, 27 września, spotkaliśmy się na II Złotnickim Rajdzie Historycznym. Grupa około 30 rowerzystów ruszyła poznawać historię naszej gminy. Tym razem przyjrzeliśmy się bliżej historii dawnych majątków w Rucewie i Rucewku. Z uwagi na stan budynków mogliśmy je obejrzeć tylko z pewnej odległości, jednak ciekawe opowieści o ludziach je zamieszkujących zaspokoiły naszą ciekawość. Prowadząca przybliżyła międzywojenne dzieje obu posiadłości oraz postać Ludolfa von Alvenslebena, w którego zarządzie one pozostawały w czasie II wojny Światowej. Poznaliśmy też działalność niemieckiej organizacji Selbstschutz na naszych terenach. Następnie udaliśmy się do Palczyna. To tu, 85 lat temu, swój początek miały dramatyczne wydarzenia inowrocławskiej „krwawej niedzieli”. To stąd 22 X 1939 roku jej dwaj główni inicjatorzy: Hans Ulrich Jahnz – właściciel tutejszego majątku i starosta inowrocławski Otto Hirschfeld udali się do więzienia w Inowrocławiu. Ta „makabryczna noc” kosztowała życie 56 osób.
Po takiej dawce historii w refleksyjnych nastrojach ruszyliśmy w drogę powrotną do Złotnik. I choć zmoczył nas lekki deszcz, a „w oczy wiał nam nieraz wiatr”, wszyscy dzielnie zmierzali na swoich jednośladach w kierunku Międzypokoleniowego Centrum Kultury. Tu czekały już na nas zaprzyjaźnione panie z KGW z kujawskim poczęstunkiem. Chętni wzięli też udział w II edycji konkursu „Z historią przez Złotniki”, który był ściśle związany z odwiedzonymi miejscami. Główne nagrody zdobyli: pan Jan Płoski z synem Gustawem, Zuzanna Zawadzka, pan Zbigniew Boniek z synem Szymonem oraz pani Małgorzata Wysokińska z córką Zosią.
Stowarzyszenie „Równe Szanse” i organizatorki rajdu: Agnieszka Kostecka i Magdalena Pikora, serdecznie dziękują za pomoc pani Elwirze Niemczewskiej za mobilne wsparcie techniczne, pani Iwonie Antosz - Świcarz za gościnę w MCK-u oraz paniom: Natalii Pieczątkiewicz, Gertrudzie Krzyżanowskiej, Aleksandrze Oźmińskiej, Elżbiecie Kwiatkowskiej i Hannie Obiale z KGW za kulinarne specjały.
Zadanie: II Złotnicki Rajd Historyczny zostało dofinansowane ze środków Urzędu Gminy Złotniki Kujawskie.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!